„Kosmos to zagadka i nie lada gratka” to projekt edukacyjny realizowany w Bratkach i Stokrotkach. W II semestrze w pięciolatkach panowała bardzo „nieziemska” atmosfera. W ramach zajęć o tematyce „kosmicznej” przedszkolaki poznały wiele nowych zagadnień. Dzieci miały okazję dowiedzieć się co to jest przestrzeń kosmiczna, kto to jest kosmonauta, jak wygląda rakieta kosmiczna, ile jest planet, jak wyglądają gwiazdy itp. Zastanawiały się też, czy ufoludki naprawdę istnieją i czy mogą do nas przylecieć swoimi statkami kosmicznymi. Przez cały tydzień uczestniczyły w „nieziemskich ” zajęciach wykonując m.in. planety i rakiety kosmiczne, aby w piątek 17 maja podsumować „kosmiczną” przygodę na specjalnym „ufoludkowym ” przyjęciu.