Archiwa

Zabawy sensoplastyczne to działania plastyczne i twórczość (swobodna, lub nakierunkowana tematycznie), która wspiera rozwój poprzez stymulację zmysłów. Tego typu „brudne zabawy” są uwielbiane przez wszystkie dzieci, niezależnie od wieku. Są pachnące, kolorowe, o różnej strukturze i konsystencji. Można je zorganizować z tego, co znajdzie się w każdej kuchni. Pobudzają zmysły i dają szansę na rozwinięcie małej i dużej motoryki. Zapewniają doskonałą zabawę, a oprócz tego rozwijają kreatywność i twórcze myślenie, oraz samodzielność dziecka.
Dlatego też w grupie Motylków odbyła się jesienna sensoplastyka. Na początku zajęć dzieci miały za zadanie przejść bosymi stopami po przygotowanej ścieżce sensorycznej. Następnie ułożyły jesienne drzewo i grzybki z wcześniej zabarwionego ryżu oraz kaszy, płatków owsianych, musli i ciasteczek. Wiele radości przyniosło dzieciom wykonanie piasku sensorycznego z mąki i oleju. Dzieci mogły przesypywać produkty, wąchać, dotykać i chodzić po nich bosymi stopami. Co szalenie istotne, w trakcie zabawy dzieci nie obawiały się skarcenia za powstały bałagan. A ten był naprawdę ogromny i zarazem twórczy. Bawiąc się dzieci mówiły co czują podczas wykonywania tej czynności, a każde miało coś ciekawego do powiedzenia.
Widząc wielką radość na buziach dzieci, mamy zamiar organizować kolejne takie zabawy.